Koszty ratownictwa górskiego w Czechach - czy karta EKUZ wystarczy?

Data dodania: 24.01.2015
Z roku na rok sezon zimowy cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Nie tylko wielbiciele szaleństwa na nartach, ale i Ci lubujący się w podróżach po górskich szlakach, chętnie korzystają z uroków zimy. Poza rodzimymi górskimi kurortami rodacy często wybierają te znajdujące się blisko kraju. Częstym wyborem są więc Czechy.

Jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu? Między innymi poprzez poznanie standardów opieki medycznej. Koszty ratownictwa medycznego w Czechach różnią się od tych w Polsce.

Akcja ratunkowa – wydatek do uniknięcia

Na terenie Czech, podobnie jak w większości europejskich państw, pomoc w górach jest odpłatna. Nie są to małe kwoty. Za wezwanie helikoptera czy też innego specjalistycznego sprzętu trzeba wyłożyć spore pieniądze. Koszty ratownictwa medycznego w Czechach, a szczególnie w górach, nie są pokrywane w przypadku samego posiadania karty EKUZ – potrzebne będzie wykupienie turystycznej polisy ubezpieczeniowej. To zagwarantuje, że w razie zdarzenia losowego nie zdarzy się konieczność znacznego uszczuplenia budżetu z powodu wypadku i braku ubezpieczenia.

Zakres ochrony z polisą turystyczną

Jak większość polis, także i te turystyczne powinno się dostosowywać indywidualnie do konkretnych potrzeb osoby, która będzie objęta ubezpieczeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki wachlarz możliwości, a wśród składników polisy turystycznej znajdują się:

- OC
- Pakiet assistance – pomoc podróżna
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego
- Ubezpieczenie bagażu
- Pomoc medyczna
- NNW

To oczywiście tylko kilka elementów. Dokładne szczegóły warto przeanalizować wybierając ubezpieczenie w porównywarce online.

Czeskie statystyki

Według danych czeskich służb ratowniczych z ich pomocy najczęściej korzystają turyści z Polski i Niemiec. Dzieje się tak z prostego powodu – to właśnie te dwie nacje najchętniej wybierają Republikę Czeską za destynację zimowego wypoczynku w górach. Koszty podstawowej akcji ratunkowej w górach po czeskiej stronie to w przeliczeniu na złotówki około 1000 zł. Do tego dochodzą kwestie opieki medycznej i transportu, które są znacznie wyższe. Wykupienie polisy zabezpiecza przed koniecznością poniesienia takich wydatków z własnej kieszeni.
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź