Złamana noga w górach austriackich - czy polisa jest konieczna?

Data dodania: 25.01.2015
Zima to czas wyczekiwany przez fanów szaleństwa na stokach. W ostatnich latach Polacy często wybierają zagraniczne kierunki dla narciarskich podróży. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Austria. Alpejskie stoki są już legendarne i każdy znajdzie pośród nich coś dla siebie – zarówno amatorzy jak i wielbiciele bardziej wymagających tras.

Przed wyjazdem warto jednak zadbać o kilka spraw i uzupełnić swoją wiedzę choćby z zakresu opieki zdrowotnej. Bo czy każdy wie co oznacza złamana noga w górach austriackich gdy nie posiadamy ubezpieczenia?

Karta EKUZ – czy wystarczy?

Większość osób wybierających się na wypoczynek w Europie decyduje się na wyrobienie karty EKUZ. To oczywiście dobre i przydatne posunięcie, jednak sama karta nie zapewnia pełnej ochrony – w kontekście zimowych wyjazdów w Alpy Austriackie. Karta EKUZ obejmuje leczenie szpitalne, a więc także złamanie kończyny. Ubezpieczony może skorzystać z pomocy austriackiego szpitala maksymalnie do okresu 28 dni, płacąc samemu za leczenie. O zwrot kosztów może ubiegać się jeszcze na miejscu w kasie chorych (Gebietskrankenkasse) lub po powrocie w oddziale NFZ. Sytuacja komplikuje się, jeśli złamanie ręki czy nogi wymagało zaangażowania służb ratunkowych. Dlatego każdy, któremu zależy na kompleksowej opiece i ochronie zdrowotnej, poza posiadaniem karty EKUZ, powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Koszty leczenia bez ubezpieczenia w Austrii

W Polsce pomoc udzielana przez GOPR czy TOPR jest udzielana bezpłatnie, podobnie dalsza opieka szpitalna. Za granicą już niekoniecznie, nie licząc ewentualnych roszczeń osoby poszkodowanej na stoku. W przypadku kolizji na stoku nieposiadający ubezpieczenia poniesie koszty m.in. związane z: - transportem poszkodowanego,
- akcją poszukiwawczą,
- specjalistyczną opieką medyczną.

Koszty te w zależności od zakresu koniecznej pomocy wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy euro. W porównaniu z kwotą jaką zapłacimy za ubezpieczenie – ryzyko wyjazdu bez odpowiedniej opieki nie jest w żadnym stopniu opłacalne.

Polisa narciarska – zakres ubezpieczenia

Każde ubezpieczenie turystyczne poza pakietem chroniącym zdrowie daje szereg innych możliwości. Są to np. rozbudowane pakiety assistance, OC, ubezpieczenie bagażu czy też ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto pamiętać, że każda polisa powinna być dobrana do potrzeb konkretnej osoby.
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź